Co to jest leasing?

Getback smsy
Co to jest leasing?
2

Views

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Jeśli firma zaczyna prowadzenie swojej działalności na rynku, lecz jeszcze nie posiada wystarczającej ilości maszyn do pracy, w takich momentach do wyboru ma: kredyt albo leasing. Pierwsza opcja sprawi, że firma spłaci nieomal dwukrotną wartość zakupionego przedmiotu. Z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to korzystne. Leasing natomiast zabezpiecza przed taką sytuacją.
Definicja leasingu

Zgodnie z artykułem 7091–70918 Kodeksu Cywilnego, leasing jest umową cywilnoprawną zawartą pomiędzy dwiema albo trzema stronami. Umowa ta zakłada, że osoba biorąca leasing zwraca się do udzielającego tej usługi z prośbą o zakupienie wskazanego przedmiotu i przekazanie go na rzecz firmy. Leasingodawca dokonuje tego, a w zamian pobiera miesięczną ratę z tytułu zakupu plus procent odsetek.

Leasing przypomina nieco kredyt, ponieważ oba wymagają wskazania, na co będzie udzielana pożyczka oraz wymagają regularnego spłacania. Jednak leasing pozwala pod koniec trwania umowy na wykupienie rzeczy od firmy leasingowej na własność, czego o kredycie nie da się powiedzieć.
Strony umowy leasingowej

Przy podpisywaniu leasingu mogą występować dwie albo trzy strony rozmowy: firma prosząca o udzielenie leasingu, producent posiadanego przedmiotu i firma leasingowa. W momencie, kiedy to firma rozmawia bezpośrednio z producentem, mamy do czynienia z leasingiem bezpośrednim.

Natomiast leasing pośredni występuje, kiedy to firma leasingowa pośredniczy w transakcji pomiędzy producentem a firmą. To ona najczęściej posiada bazę producentów sprzętu do leasingu, a także załatwia wszelkie formalności urzędowe i finansowe. Częstokrotnie są to oddziały banków albo prywatne firmy zajmujące się leasingiem. Dzięki ich specjalizacji, żadna z pozostałych stron nie musi zastanawiać się nad poszukiwaniem klienta oraz załatwianiem dokumentacji.
Kto wybiera leasing?

Przede wszystkim od wielu lat na leasing samochodów oraz maszyn decydowały się przedsiębiorstwa. Na przykład dla firmy produkującej słodycze leasing maszyn pozwalał na rozbudowanie swojej taśmy produkcyjnej. Podobnie jest z leasingiem aut – handlowcy dzięki temu mogą szybciej przemieszczać się i kontaktować z klientem.

Od niedawna leasing jest również oferowany osobom prywatnym. Nie jest to duży rynek, bo sięga jakieś 2% zaledwie, niemniej firmy leasingowe dostrzegły zapotrzebowanie na zakup przede wszystkim środków transportu, jak samochody czy nawet jachty przez ludzi nieposiadających firmy. Dzięki temu zamiast brać kredyt albo pożyczkę, można wybrać leasing, a pod koniec spłacania zostać właścicielem pojazdu.

Review Overview
User Rating:
0/5
(2 votes)
Tags: Porównanie 2016 technorattan kontra polipropylen, kostka fakturowana producent, certyfikat flange fitter, zeltiq Warszawa, vetrex okna bielsko biała, firma otwierająca sejfy awaryjnie - Warszawa, redox extreme efekty, lpk110, Szamba Betonowe Piaseczno, Fotoprzekaźnik przeciwsobny, Fotoodmładzanie żary