Obowiązek alimentacyjny po rozwodzie

Administracja
Obowiązek alimentacyjny po rozwodzie
6

Views

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Rozwód to pomimo wszystko zdarzenie nie miłe, silnie wpływające na emocje oraz stany psychiczne wielu osób nie tylko tych bezpośrednio rozwodzących się. Dotyczy wszystkich bez względu na różnice i jest dość powszechny w społeczeństwie. Poza rozpadem samego małżeństwa rozwód to również rozpad ewentualnie występującej wcześniej wspólnoty majątkowej pomiędzy małżonkami a także powstaje obowiązek świadczenia alimentacyjnego na dziecko lub współmałżonka.
Czym jest obowiązek alimentacyjny?

To obowiązek który nakazuje dostarczania środków utrzymania na zaspokojenie podstawowych potrzeb oraz tzw. uzasadnionych potrzeb. Są nimi m.in. dostarczania żywności, ubrania lub przygotowanie do zawodu.
Warunki obowiązku alimentacyjnego

Aby mogła być mowa o obowiązku alimentacyjnym konieczne jest aby współmałżonek żył w niedostatku, czyli w stanie gdy jego własne środki utrzymania nie są dość dostateczne aby mogłyby zaspokoić jego usprawiedliwione. Jak widać nie chodzi tutaj tylko o niezbędne potrzeby, co jest dość istotne. Kolejnym warunkiem niedostatku jest brak możliwości uzyskania większych środków przy przestrzeganiu zasady prawidłowego zagospodarowania.
Kiedy może dojść do obowiązku alimentacyjnego?

Jedną z głównych przesłanek możliwości starania się i otrzymania alimentów od ex-małżonka jest orzeczenie o winie. Zgodnie z prawem, sąd orzeka rozwód i ma wówczas obowiązek wskazać w wyroku, z czyjej winy nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego (może być brak winy). Osoba która jest winna nie może żądać od ex/małżonka alimentów. Jeżeli winna była wspólna wówczas występuje taka możliwość. Małżonek niewinny może żądać od wyłącznie winnego alimentów. Jeżeli nie orzeczono winy niczyjej wówczas nie ma możliwości domagania się obowiązku alimentacyjnego na rzecz jednego z ex-małżonków.

Review Overview
User Rating:
0/5
(3 votes)
Tags: rodogosz ogrody, geodeta głogów cennik, fluorokrzemian glinu, żwir siany ostrów, docieplenie granulatem Radom, Wiedzopedia, Sieciowy amplituner AV Yamaha RX-A3050, bcaa katowice sklep, lpk208, Szybkoschnący Impregnat dekoracyjny zastosowanie, księgowość wspólnoty Rawa Mazowiecka