Odszkodowanie a rozliczenie PIT

Administracja
Odszkodowanie a rozliczenie PIT
4

Views

4.00 avg. rating (84% score) - 1 vote

W przypadku odszkodowania część rekompensat została zwolniona z zapłaty podatku. Odszkodowania, które są zwolnione z zapłaty podatku to:

odszkodowanie z tytułu mobbingu w pracy;
niesłuszne aresztowanie;
czy przewlekłe postępowanie sądowe.

Natomiast w przypadku odszkodowania za odprawę, jaką pracownik otrzymał odchodząc z pracy, gdy powód zwolnienia pracownika był od niego niezależny zapłata podatku jest obowiązkowa. Należy pamiętać, że konieczne rozliczenie z fiskusem następuje wtedy, gdy wysokość odszkodowania lub zasada jego przyznania wynika wprost z ustawy o PIT. Czyli w przypadku odszkodowań przyznanych na podstawie np. kodeksu karnego następuje zwolnienie z podatku od odszkodowania. Takim przykładem jest rekompensata za niesłuszne zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie. Jednak on tej reguły istnieją wyjątki. Podatek trzeba zapłacić m.in. od odszkodowania przyznanego za to, że firma zwolniła pracownika skracając mu jednocześnie okres wypowiedzenie umowy o pracę.

Wyjątki zwolnione z obowiązku zapłaty podatku

Wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania z tytułu:

skrócenia czasu wypowiedzenia umowy o pracę;
odprawy otrzymanej na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania umowy o pracę;
odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym;
odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji;
odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe. W tym przypadku należy zapłacić daninę od odszkodowania, jeśli została ona uzgodniona poza sądem. Dzieje się tak że została dokonana dobrowolna wpłata na konta obdarowanego, gdzie obie strony ustaliły wpłatę poza sądem, a odszkodowanie było umową między stronami, a nie odszkodowaniem wynikającym z ustaw.

Jak rozliczyć odszkodowanie w PIT

Odszkodowania rozliczane są według zasad ogólnych, czyli taka rekompensatę należy wskazać w rocznej deklaracji podatkowej.

Review Overview
User Rating:
0/5
(2 votes)
Tags: osb stopfire, Tanie multiplikatory, Szamba Betonowe Piaseczno, Stojaki na ulotki - Brooklyn, żwir siany ostrów, standy eliptyczne cena druku, szkiełkowanie kraków, vetrex okna bielsko biała, etykiety inspekcyjne z datą, bcaa katowice sklep, Szamba Betonowe Brzozów